USA: Indeksy rosną dzięki ożywieniu na rynku M&A

13-12-2004, 20:03

Główne indeksy amerykańskich giełd nadal umiarkowanie rosną. Dobre nastroje wywołało ożywienie na rynku fuzji i przejęć, a także lepsze niż oczekiwano dane o listopadowej sprzedaży detalicznej. Lekki niepokój wywołał wzrost notowań ropy.

Wiadomość o sukcesie Oracle w toczącej się od półtora roku walce o przejęcie PeopleSoft poprawiła nastroje inwestorów. Akcje obu spółek wyraźnie drożeją, podobnie jak innych producentów oprogramowania.

Ogłoszenie transakcji wartej ponad 10 mld USD zwróciło uwagę inwestorów na papiery innych spółek szykujących się do przejęć, bądź będących ich celem. Wśród spółek ze średniej Dow Jones drożeją akcje Honeywella, który ogłosił zamiar przejęcia za ok. 1,5 mld USD brytyjskiej spółki Novar. W górę idzie także kurs Johnson & Johnson, zainteresowanego przejęciem za 24 mld USD producenta sprzętu medycznego, spółki Guidant. Rosną kursy Nextel Communications i Sprint, które po fuzji mogą zostać trzecim na amerykańskim rynku operatorem telefonii komórkowej. The Wall Street Journal twierdzi, że transakcja warta 35 mld USD zostanie ogłoszona już w najbliższą środę.

O prawie 5 proc. drożeją akcje Motoroli. Amerykański producent komórek i chipów poinformował, że od przyszłego roku przebuduje strukturę grupy w cztery główne oddziały. Przeprowadzone zmiany nie spowodują redukcji zatrudnienia.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Indeksy rosną dzięki ożywieniu na rynku M&A