USA: inwestor oskarżony o korzystanie z informacji niepublicznych zdobytych m.in. od dziennikarza

opublikowano: 02-04-2021, 17:00

Jason Peltz z Nowego Jorku został oskarżony o handel na giełdzie z wykorzystaniem informacji niepublicznych, które zdobył od osoby ze spółki oraz dziennikarza Bloomberga, donosi Reuters.

Oficjalna informacja o oskarżeniu nie podaje miejsca pracy dziennikarza, ale Reuters oraz inne media ustaliły, że chodzi o Eda Hammonda, nowojorskiego dziennikarza agencji Bloomberg, który zajmuje się rynkiem fuzji i przejęć. Dziennikarz nie został o nic oskarżony.

Wśród transakcji, które Peltz miał przeprowadzić korzystając z niepublicznych informacji, był zakup opcji i akcji spółki Ferro. Inwestor dostał „cynk” od zatrudnionego w niej znajomego, że otrzymała ofertę przejęcia. Potem, w okresie od 22 lutego do 11 marca 2016 roku, miał wielokrotnie kontaktować się telefonicznie i osobiście z Hammondem. Bloomberg opublikował informację Hammonda o ofercie przejęcia 15 marca 2016 roku, co spowodowało wzrost kursu akcji Ferro o 4,7 proc.

Oprócz Ferro Peltz miał wielokrotnie rozmawiać z Hammondem o artykułach szykowanych przez dziennikarza, dzięki czemu zdobywał niepubliczne informacje. Jak ustalono, wykorzystywał je do handlu akcjami spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane