USA: inwestorzy liczą na kolejną obniżkę stóp przez Fed

Marek Druś
opublikowano: 02-11-2001, 20:55

Nastroje na amerykańskich giełdach uległy lekkiej poprawie. Optymizm części inwestorów jest wynikiem przekonania, że kiepskie dane makroekonomiczne skłonią Zarząd Rezerwy Federalnej do dziesiątej w tym roku obniżki stóp procentowych.

Pierwsza część sesji przyniosła głównie spadki, gdy okazało się, że bezrobocie w USA gwałtownie wzrosło w październiku do 5,4 proc. z 4,9 we wrześniu. Takiej dynamiki wzrostu stopy bezrobocia nie notowano od pięciu lat. Pogorszenie nastrojów przyniosły także informacje o spadku we wrześniu wielkości zamówień przemysłu do poziomu nie notowanego od ponad 4 lat.

Poprawa nastrojów w dalszej części sesji to wynik spekulacji na temat rosnącej szansy kolejnej, dziesiątej obniżki stóp procentowych przez Fed, którego najbliższe posiedzenie odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

Drożeją papiery dużych sieci handlowych Home Depot i Wal Mart. Udziały pierwszej ze spółek przewodzą zwyżkom wśród papierów notowanych w ramach indeksu Dow Jones Industrial Average.

Poprawiła się również wycena akcji Boeinga. Lockheed Martin, który wyprzedził koncern w wyścigu o wart 200 mld USD kontrakt na budowę najnowszego myśliwca dla sił powietrznych USA zapowiedział, że chce z współpracować z Boeingiem w jego realizacji.

Utrzymuje się także zwyżka kursu Microsoftu, który zawarł porozumienie z Departamentem Sprawiedliwości w sprawie toczącego się przeciwko niemu od trzech lat postępowania antytrustowego.

Nadal trwa wyprzedaż udziałów koncernu Eastman Kodak, który kilka dni temu obniżył prognozy swoich wyników.

Wśród pozostałych spółek, pogorszenie nastrojów utrzymuje się w branży internetowej. Tanieją papiery dotkomów, m.in. Yahoo!, eBay i Amazon.

W rozbieżnych kierunkach poszły notowania papierów producentów chipów i komputerów. Z jednej strony drożeją akcje Intela, AMD, Della i Gateway. Z drugiej wyraźnie spada kurs udziałów Compaq’a, Hewlett-Packarda, Applied Micro Circuits i Texas Instruments.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: inwestorzy liczą na kolejną obniżkę stóp przez Fed