USA: Kolejny rok bez „rajdu św. Mikołaja”?

(Marek Druś)
opublikowano: 02-01-2006, 21:04

Pięć ostatnich sesji 2005 r. zakończyła się spadkami amerykańskich indeksów. Dow Jones stracił w tym czasie 1,5 proc., S&P500 1,6 proc., a Nasdaq 1,9 proc.

Pięć ostatnich sesji 2005 r. zakończyła się spadkami amerykańskich indeksów. Dow Jones stracił w tym czasie 1,5 proc., S&P500 1,6 proc., a Nasdaq 1,9 proc.

Dwie pierwsze sesje stycznia raczej nie zmienią zasadniczo sytuacji i kolejny rok z rzędu nie będzie „rajdu św. Mikołaja”. Część inwestorów uważa to za zły prognostyk na kolejny rok. Optymiści oczekują jeszcze na tzw. efekt stycznia, kiedy ceny akcji spółek małej kapitalizacji wyraźnie rosną w porównaniu z blue chipami. Dane historyczne wskazują, że wyraźnych wzrostów można oczekiwać już na drugiej sesji nowego roku, czyli w środę. Dzień wcześniej na decyzje inwestorów mogą wpłynąć nowe dane makro. Godzinę po rozpoczęciu sesji opublikowany zostanie wskaźnik aktywności sektora wytwórczego (ISM) w grudniu, o 20.00 czasu polskiego przedstawione zostaną notatki z grudniowego posiedzenia FOMC, a w momencie zamknięcia sesji sprzedaż produkowanych w kraju samochodów w tym samym miesiącu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: Kolejny rok bez „rajdu św. Mikołaja”?