USA: Kongres ponownie przedłużył ustawę o wydatkach państwa

PAP
11-12-2015, 21:04

By zapobiec grożącemu w piątek o północy "shutdownowi" czyli paraliżowi rządu federalnego i dać czas parlamentarzystom na wynegocjowanie właściwego budżetu na rok 2016, Kongres USA przyjął ustawę przedłużającą o pięć dni wydatki państwa na obecnym poziomie.

Przyjętą w Izbie Reprezentantów w piątek przez aklamację ustawę Senat poparł jednogłośnie już w czwartek.

Tym samym parlamentarzyści dali sobie czas do środy, by zakończyć negocjacje w sprawie ustawy o wydatkach państwa na rok 2016 w wysokości 1,15 bln dolarów. Powinni byli ją przyjąć już do 30 września br. (kiedy kończy się w USA rok budżetowy), ale z powodu sporów nie byli w stanie i wówczas Kongres wyznaczył sobie czas na to zadanie do północy 11 grudnia.

Prace nad właściwą ustawą są już bardzo zaawansowane; spory dotyczą kilku kwestii, w tym nowych restrykcji wobec uchodźców z Syrii i Iraku, które chcą dopisać do budżetu mający większość w Kongresie Republikanie. Republikanie chcą też przy okazji negocjacji budżetowych ograniczyć przyjęte przez administrację Baracka Obamy regulacje dotyczące ochrony środowiska i banków, na co nie zgadzają się Demokraci.

Ale jak zapewniają przedstawiciele obu partii, w tym nowy przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan, priorytetem jest niedopuszczenie do sytuacji z jesieni 2013 roku, gdy przez spory o reformę opieki zdrowotnej Obamacare państwo przez 16 dni nie miało budżetu. Na przymusowe urlopy odesłano wówczas setki tysięcy pracowników federalnych, a wiele instytucji po prostu przestało działać.

Biały Dom uprzedził, że prezydent Barack Obama natychmiast podpisze ustawę o przedłużeniu bieżących wydatków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Kongres ponownie przedłużył ustawę o wydatkach państwa