USA: Koszt ratowania branży finansowej może przekroczyć 1 bln USD

MD
opublikowano: 22-09-2008, 11:38

Plan ratowania amerykańskiej branży finansowej może przerwać utrzymujący się od trzech miesięcy trend wzrostowy dolara, uważają analitycy. Powodem jest kalkulacja kosztów. 

Michael Pond, strateg Barclays Capital z Nowego Jorki twierdzi, że USA będą musiały pożyczyć ponad 1 bln USD, aby zrealizować wykup „toksycznych” aktywów zabezpieczanych wierzytelnościami (700 mld USD) i udzielić obiecanych gwarancji funduszom rynku pieniężnego (400 mld USD). Analitycy zwracają uwagę, że choć zapowiadane działania mogą pomóc przywrócić zaufanie do amerykańskiego rynku finansowego, inwestorzy zwrócą uwagę na zagrożenie wzrostu deficytu na rachunku obrotów bieżących i negatywną realną stopę procentową.

- Jak się na to popatrzyć z drugiej strony, dolar na tym ucierpi – powiedział John Taylor, szef International Foreign Exchange Concepts Inc., największego na świecie funduszu hedgingowego inwestująceg w waluty.

19 września, w dniu ogłoszenia planu sekretarza skarbu Henry Paulsona, dolar stracił na wartości wobec 14 najmocniej handlowanych walut świata. W trwającym od czerwca trendzie wzrostowym dolar umocnił się wobec euro o 10 proc., 2 proc. wobec jena i prawie o 13 proc. wobec brazylijskiego reala.

MD, Bloomberg 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA: Koszt ratowania branży finansowej może przekroczyć 1 bln USD