USA: Mały samolot spowodował fałszywy alarm i ewakuację na Kapitolu

09-06-2004, 23:35

Budynki Sądu Najwyższego i Kongresu USA w Waszyngtonie zostały w środę wieczorem na krótko ewakuowane przez siły bezpieczeństwa, po alarmie, który okazał się fałszywy - wyjaśnili rzecznicy Sądu i specjalnej policji działającej na waszyngtońskim Kapitolu.

Alarm spowodowało pojawienie się na niebie niewielkiego samolotu, który wtargnął w strefę zakazu lotów. Wzbudziło to zaniepokojenie służb specjalnych, reagujących szczególnie czujnie ze względu na odbywające się w USA dwa duże wydarzenia - państwowy pogrzeb zmarłego w sobotę, byłego prezydenta USA Ronalda Reagana oraz odbywające się wprawdzie w znacznej odległości od Waszyngtonu, ale za to na najwyższym światowym szczeblu doroczne spotkanie szefów państw i rządów ośmiu czołowych potęg światowych, wchodzących w skład grupy G8.

Incydent nastąpił na dwie godziny przed spodziewanym przywiezieniem na Kapitol ciała Ronalda Reagana. Sygnały alarmowe usłyszały tłumy osób, które przybyły w okolice Kapitolu, oczekując na mające się wkrótce rozpocząć uroczystości pogrzebowe.

Alarm został odwołany bardzo szybko, gdy nieporozumienie wyjaśniło się. Później okazało się, że dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot, który wtargnął na chwilę w strefę zakazaną wiózł gubernatora stanu Kentucky Ernie Fletchera. Z powodów technicznych jego pilot miał trudności z nadaniem specjalnych elektronicznych sygnałow identyfikacyjnych, które umożliwiały przelot przez strefę bez wzbudzania alarmu.

Na czas pogrzebu zmarłego w wieku 93 lat, 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych przygotowano w Waszyngtonie nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w obawie przed zamachami terrorystycznymi.

Zgodnie z programem, trumna ze zwłokami Reagana, która przez ostatnią dobę była wystawiona na widok publiczny w jego bibliotece w Kalifornii, zostanie przywieziona na lotnisko w Waszyngtonie około godziny 17 czasu miejscowego (1 czasu polskiego). Stamtąd zostanie przewieziona na Mall w centrum miasta. Spod pomnika Waszyngtona wyruszy następnie kondukt żałobny na Kapitol, gdzie od 21.00 ciało zmarłego będzie wystawione na widok publiczny w Rotundzie. Przybycie trumny powitają 24 saluty armatnie.

Rozkaz ewakuacji kluczowych budynków wydano w chwili, gdy jumbo jet wiozący ciało Reagana zaczął już zbliżać się do należącej do amerykańskich sił powietrznych bazy Andrews niedaleko od Waszyngtonu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Mały samolot spowodował fałszywy alarm i ewakuację na Kapitolu