USA: MFW tnie prognozę i zaleca opóźnienie podwyżki stóp

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych, wzywając równocześnie Rezerwę Federalną do powstrzymania się z pierwszą od prawie dziesięciu lat podwyżką stóp procentowych przynajmniej do 2016 r.

Jak informuje „The Wall Street Journal”, w corocznym przeglądzie stanu amerykańskiej gospodarki, MFW stwierdził, że seria negatywnych czynników, w tym silny dolar i złe warunki pogodowe, osłabiły tempo tworzenia nowych miejsc pracy i rozwój, zmuszając fundusz do obniżenia oczekiwań wzrostu PKB w 2015 r. do  2,5 proc. Tymczasem w kwietniu MFW prognozował dynamikę PKB na poziomie 3,1 proc. 

Oficjalne dane amerykańskiego rządu pokazały, że w pierwszym kwartale gospodarka skurczyła się o 0,7 proc. zamiast spodziewanego wcześniej wzrostu na poziomie 0,2 proc. 

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna opóźnić podwyżkę stóp aż do pierwszej połowy 2016 r., do chwili kiedy pojawią się oznaki trwalszego wzrostu płac i inflacji – sugeruje MFW. Dodaje, że "...zacieśnienie polityki monetarnej może doprowadzić do znacznej niestabilności rynku, z konsekwencjami odczuwalnymi daleko poza granicami USA".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: MFW tnie prognozę i zaleca opóźnienie podwyżki stóp