USA: miliarderzy sponsorujący republikanów oskarżeni o oszustwa

PAP
30-07-2010, 19:51

Dwaj bracia-miliarderzy z Teksasu, sponsorzy Partii Republikańskiej (GOP), popełniali wielomilionowe oszustwa przy transakcjach giełdowych i ukrywali dochody w rajach podatkowych - twierdzi Komisja Kontroli Giełdy (S.E.C.).

Oskarża ona 75-letniego Samuela Wyly i 76-letniego Charlesa Wyly, założycieli firmy Sterling Software, że handlowali papierami wartościowymi, korzystając z poufnych informacji niedostępnych zwykłym inwestorom (tzw. insider trading). Zarobili w ten sposób ponad 32 miliony dolarów.

S.E.C. zarzuca im też, że utworzyli firmy finansowe zarejestrowane na Kajmanach i na wyspie Man jako fundusze powiernicze i kierowali nimi, co pozwoliło im unikać ujawnienia majątku i dochodów, wymaganego przez S.E.C. od przedsiębiorców w tym sektorze.

Według komisji, na nielegalnych transakcjach zarobili ponad 550 milionów dolarów. Zyski inwestowali w dzieła sztuki, biżuterię i nieruchomości, m. in. stadninę koni koło Dallas.

Hojnie łożyli też na cele dobroczynne i na kampanie polityków republikańskich.

Zarzuty S.E.C. oznaczają, że grozi im, przynajmniej na razie, tylko odpowiedzialność cywilna. Komisja odmawia informacji, czy skierowała wniosek o ściganie braci do organów sprawiedliwości. Kryminalne śledztwo przeciw nim toczyło się już w przeszłości.

Bracia Wyly nie przyznają się do winy - za pośrednictwem adwokatów twierdzą, że prowadzili działalność biznesową zgodnie z prawem.

Tomasz Zalewski(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: miliarderzy sponsorujący republikanów oskarżeni o oszustwa