USA: Minister broni decyzji o zarządzaniu portami przez arabską firmę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-02-2006, 19:29

Amerykański minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff bronił w niedzielę mocno krytykowanej przez Kongres decyzji rządu, w wyniku której państwowa firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) przejmie zarządzanie największymi portami w USA.

Amerykański minister bezpieczeństwa kraju Michael Chertoff bronił w niedzielę mocno krytykowanej przez Kongres decyzji rządu, w wyniku której państwowa firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) przejmie zarządzanie największymi portami w USA.

    Amerykańska komisja międzyresortowa zatwierdziła transakcję zakupu brytyjskiej firmy Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. przez Dubai Ports World z ZEA, dzięki czemu ta ostatnia przejmie operacje w portach w Nowym Jorku, New Jersey, Filadelfii, Baltimore, Nowym Orleanie i Miami.

    Członkowie Kongresu z obu partii krytykowali w niedzielę decyzję administracji, zwracając uwagę, że kontrola nad portami przez firmę z kraju arabskiego naraża na szwank bezpieczeństwo USA.

"Amerykanie drapią się w głowę i pytają dlaczego (powierzono porty) firmie z tego regionu" - powiedział republikański senator Lindsey Graham w telewizji Fox News w niedzielę. "Musimy przyjrzeć się bliżej tej firmie, aby się upewnić, że interesy bezpieczeństwa narodowego będą chronione" - wtórował mu demokratyczny senator Ivan Bayh.

Jednak minister Chertoff zapewnił, że nie ma się czego obawiać i powiedział, że nie można wykluczyć z rynku w USA firmy Dubai Ports World tylko dlatego, że pochodzi z ZEA.

"Istnieją zabezpieczenia wystarczające, aby nas usatysfakcjonować i ocenić, że transakcja jest właściwa z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego" - powiedział minister w programie telewizji ABC News "This Week".

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Minister broni decyzji o zarządzaniu portami przez arabską firmę