USA: na giełdach dominuja niewielkie zmiany

opublikowano: 18-07-2003, 19:52

Na amerykańskich giełdach panują mieszane nastroje. Zarówno wyniki kwartalne Microsoftu, jak i wskaźnik nastrojów konsumentów, badany przez Uniwersytet w Michigan, okazały się lepsze niż w poprzednim okresie, ale gorsze niż oczekiwał rynek. Główne indeksy rynków utrzymują się powyżej poziomów ostatnich zamknięć, jednak ich wzrosty nie przekroczyły od początku sesji 1 proc.

Dane kwartalne Microsoftu wywołały mieszane reakcje. Spółka wprawdzie poprawiła zysk, ale w mniejszym stopniu niż oczekiwał rynek. Popytu na jej akcje nie zwiększyła wiadomości o wyraźnej poprawie przychodów. Nie uczyniła tego również zapowiedź realizacji wyników w roku rozrachunkowym. Akcje Microsoftu drożeją o zaledwie 0,6 proc.

Znacznie większym popytem cieszą się papiery McDonalds. Wywołało go podniesienie rekomendacji spółki przez Bear Stearns. Analitycy dotarli do raportu, który informuje, że sprzedaż największej na świecie sieci fast-food wzrosła w lipcu o blisko 8 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku spadła o ponad 3 proc.

Inwestorzy chętnie kupują akcje Caterpillar. Jeden z największych na świecie producentów ciężkiego sprzętu budowlanego informował w czwartek o dwukrotnym wzroście zysku kwartalnego. Zapowiedział także poprawę wyniku w całym roku.

Wśród spółek ze średniej Dow Jones najmocniej tanieją akcje Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów informował na początku tygodnia o dobrych wynikach kwartalnych, od tego czasu gorsze od niego rezultaty ujawnili jednak inni znaczący przedstawiciele branży półprzewodnikowej i komputerowej.

Znacznie lepsze od oczekiwań wyniki Ericssona wywołały popyt na akcje północnoamerykańskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Wyraźnie rośnie cena papierów kanadyjskiego Nortel Networks. Mocno drożeją papiery Lucent Technologies, które ostatnio były w niełasce inwestorów po wycofaniu się spółki z prognozy osiągnięcia w tym roku pierwszego od kilku lat zysku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na giełdach dominuja niewielkie zmiany