USA: na giełdach panują mieszane nastroje

22-01-2003, 17:24

Na amerykańskich giełdach utrzymują się mieszane nastroje. Dow Jones spada, osłabiony znaczną wyprzedażą akcji Eastman Kodak. Nasdaq rośnie, w czym pomaga mu rosnący popyt na akcje m.in. ADC Telecomunications i Siebel Systems. Oba indeksy zmieniły swoją wartość w pierwszej fazie notowań zaledwie o ułamek procenta.

Nastroje amerykańskich inwestorów wciąż nie są najlepsze. Poza wynikami spółek, w większości gorszymi niż oczekiwano, do pozbywania się akcji skłania inwestorów rosnący niepokój dotyczący zbliżającej się konfrontacji USA z Irakiem. Część inwestorów stara się ograniczyć ewentualne straty przenosząc się na rynek obligacji. Część inwestuje w złoto. Merrill Lynch wydaje się popierać ten sposób myślenia. Podwyższył rekomendacje akcji kopalni złota i prognozę ceny kruszcu w latach 2003-2005.

Wśród spółek, które przekazały w środę wyniki, zmianą ceny wyróżnia się Eastman Kodak. Akcje producenta materiałów fotograficznych taniały w pierwszej fazie notowań nawet o 8 proc. Ich wyprzedaż wywołała wiadomość o niższym niż oczekiwano zysku spółki w minionym kwartale. Spółka poinformowała ponadto, że spodziewa się pogorszenia wyników w rozpoczynającym się roku. Zapowiedziała zwolnienie 2,9 tys. ludzi.

Spada cena papierów J.P Morgan. Jeden z największych amerykańskich banków poinformował o stracie operacyjnej w czwartym kwartale. W dół poszedł również kurs Citigroup i American Express.

Tanieją akcje Motoroli. Spółka zapowiedziała, że jej zysk w pierwszym kwartale może być niższy niż oczekiwano. Inwestorzy zignorowali to, że producent komórek podtrzymał jednocześnie prognozę zysku w całym roku.

Rosną ceny papierów Pfizera, który osiągnął wyższy zysk kwartalny niż oczekiwano, i Lucent Technologies, którego strata okazała się niższa niż mówiły prognozy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na giełdach panują mieszane nastroje