USA: na giełdach popyt wciąż nie oddaje inicjatywy

opublikowano: 16-06-2003, 20:21

Na amerykańskich giełdach utrzymuje się przewaga popytu. Inwestorzy wciąż kupują akcje, zachęceni do tego dobrymi danymi makroekonomicznymi, które znów przywróciły wiarę w nadchodzące przyspieszenie amerykańskiej gospodarki.

Przyczyną poniedziałkowych wzrostów jest większy niż oczekiwano wzrost wskaźnika aktywności przemysłu wytwórczego w Stanie Nowy Jork. Ekonomiści oczekiwali, że w czerwcu będzie on dwukrotnie wyższy niż w maju, tymczasem okazało się, że wzrósł on aż trzykrotnie. Wywołało to zdecydowany atak popytu, zasilanego dużym zastrzykiem gotówki, która napłynęła w ubiegłym tygodniu do funduszy inwestycyjnych. Jak się szacuje, wyniósł on 1,5 mld USD. To 13 tydzień z rzędu, kiedy inwestorzy więcej gotówki wpłacają do funduszy niż z nich wypłacają.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się w poniedziałek akcje spółek branży farmaceutycznej. Powodem są wiadomości o pomyślnych próbach nowych leków przekazane przez spółki Pfizer, Amgen i Wyeth.

Rośnie cena producentów oprogramowania wspomagającego zarządzanie. PeopleSoft podtrzymał ofertę przejęcia za 1,7 mld USD J.D Edwards. Aby zachęcić akcjonariuszy tej spółki do jej przyjęcia poinformował, że jest skłonny połowę zrealizować płacąc gotówką. Przyspieszenie połączenia spółek jest o tyle ważne, że może do niego nie dojść jeśli Oracle szybciej przejmie PeopleSoft.

Drożeją akcje Best Buy, największej amerykańskiej sieci sklepów sprzedającej sprzęt elektroniczny. Spółka sprzedała Musicland, niedochodową sieć sklepów z nagraniami muzycznymi i wideo.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na giełdach popyt wciąż nie oddaje inicjatywy