USA: Na rynkach akcji niewielkie zmiany, rosną rentowności obligacji

(Marek Druś)
opublikowano: 23-06-2006, 22:03

Na amerykańskich rynkach akcji dominowały niewielkie zmiany kursów. Dow Jones zakończył sesję 0,27 proc. zniżką i znalazł się tuż poniżej poziomu 11.000 pkt. S&P500 i Nasdaq spadły o mniej niż 0,1 proc. Inwestorzy nie kwapią się do zakupów przed środową decyzją Fed w sprawie stóp procentowych.

Na amerykańskich rynkach akcji dominowały niewielkie zmiany kursów. Dow Jones zakończył sesję 0,27 proc. zniżką i znalazł się tuż poniżej poziomu 11.000 pkt. S&P500 i Nasdaq spadły o mniej niż 0,1 proc. Inwestorzy nie kwapią się do zakupów przed środową decyzją Fed w sprawie stóp procentowych. Na rynku obligacji tymczasem wzrosło przekonanie, że oczekiwana podwyżka stóp może być większa niż się prognozuje.

Rośnie przekonanie, że Fed może zdecydować się na podwyżkę stóp o 50 pkt. bazowych, a nie o 25 pkt., jak się dotychczas powszechnie sądziło. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych przekroczyła w piątek 5,25 proc. i zbliżyła się do najwyższego poziomu od grudnia 2000 roku. Trwający osiem dni, najdłużej od maja 1984 roku, spadek cen obligacji 10-letnich spowodował wzrost ich rentowności do najwyższego poziomu od czterech lat.

Rosnące rentowności obligacji zmniejszają atrakcyjność inwestowania w akcje. Mimo to w piątek mocno rósł kurs Oracle. Trzeci na świecie producent oprogramowania poinformował przed sesją o 27 proc. wzroście kwartalnego zysku. Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones drożały papiery Alcoa. Koncern aluminiowy podpisał ze związkami zawodowymi 4-letni kontrakt płacowy. Na rynku technologicznym mocno taniały akcje Qualcomm. J.P Morgan obniżył rekomendację spółki tłumacząc to impasem rozmów, jakie toczy ona z Nokią w sprawie udzielenia Finom licencji na technologię WCDMA.

Powody do radości mieli w piątek akcjonariusze Kerr-McGee i Western Gas Resources. Ich kursy rosły o 36 i 45 proc. po wiadomości o ich przejęciu za łącznie ponad 21 mld USD przez Anadarko Petroleum. W wyniku transakcji powstanie jeden z największych na świecie niezależnych producentów gazu i ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu