USA: na Wall Street wciąż słychać echo komunikatu Fed

opublikowano: 29-01-2004, 16:56

Główne indeksy amerykańskich notują niewielkie zmiany w pierwszej fazie czwartkowych notowań. Nasdaq spada, Dow Jones umiarkowanie rośnie. Na decyzje inwestorów wciąż ma wyraźny wpływ środowy komunikat Fed, w którym bank centralny dał do zrozumienia, że stopy procentowe nie będą wiecznie rekordowo niskie.

Przed rozpoczęciem notowań podano najnowsze dane z rynku pracy. Liczba wniosków od osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wciąż utrzymuje się w pobliżu trzyletniego minimum.

Na ruchy kursów wciąż wpływają wyniki kwartalne spółek. W spadku indeksu Nasdaq duży udział ma Veritas Software. Jego kurs spada o kilkanaście procent, co wiąże się z rozczarowaniem, jakie wywołała prognoza wyników spółki w obecnym kwartale. W poprzednim okazały się one zgodne lub lepsze od oczekiwań rynku.

Umiarkowany wzrost średniej Dow Jones to przede wszystkim zasługa rosnącego popytu na akcje Boeinga i Exxon Mobil. Pierwsza ze spółek przedstawiła wyniki kwartalne i ich prognozę, która okazała się lepsza od oczekiwań rynku. Boeing spodziewa się poprawy rezultatów głównie z produkcji sprzętu wojskowego. Największy na świecie publiczny koncern naftowy zakończył ostatni kwartał ubiegłego roku zyskiem aż o 63 proc. wyższym od osiągniętego rok wcześniej. Zysk Exxon Mobil w całym 2003 roku osiągnął 21,5 mld USD, wartość nie notowaną wśród amerykańskich spółek co najmniej od 1995 roku.

Wśród spółek z NYSE notowanych poza indeksem Dow Jones wyraźnie spadła kurs Forda. Lehman Brothers obniżył rekomendację trzeciego od niedawna koncernu motoryzacyjnego świata. Powodem są pesymistyczne oceny przyszłych zysków spółki oraz zbyt wysoka wycena rynkowa jej akcji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na Wall Street wciąż słychać echo komunikatu Fed