USA: na Wall Street znów rządzą byki

16-06-2003, 17:34

Na amerykańskie giełdy znów powróciły byki. Pojawienie się ich wiąże się z zaskakująco dużym wzrostem czerwcowego wskaźnika aktywności przemysłu wytwórczego w stanie Nowy Jork. Od początku poniedziałkowych notowań przeceniane jeszcze w piątek akcje zaczęły mocno drożeć.

Impulsem do wzrostów na giełdach w USA stał się zaskakująco duży wzrost indeksu New York Empire State, podawanego przez oddział Fed w Buffalo. Okazało się, że jego wartość wyniosła 26,8 pkt., podczas gdy ekonomiści spodziewali się jego dwukrotnego wzrostu do 10,6 pkt. Dodatkowo pojawiły się sugestie, że oczekiwany w czwartek wskaźnik aktywności sektora wytwórczego w rejonie Filadelfii będzie także zaskakująco wysoki.

Dobre dane makro zostały wzmocnione dodatkowo pozytywnymi wiadomościami przekazanymi przez spółki. PeopleSoft podtrzymał swoją ofertę przejęcia J.D Edwards. Akcje obu producentów oprogramowania wyraźnie drożeją. Rośnie także kurs Oracle, który złożył w ubiegłym tygodniu ofertę przejęcia pierwszej ze spółek, co mogło pokrzyżować jej plany wobec J.D Edwards.

Popytem cieszą się akcje spółek branży farmaceutycznej. Pfizer, Amgen i Wyeth poinformowały, że prowadzone przez nie badania nowych leków przyniosły pozytywne rezultaty. Rośnie także kurs notowanego w ramach średniej Dow Jones Merck’a.

W górę idą kursy dotcomów. Powodem jest podniesienie rekomendacji Yahoo! przez analityków SoundView. Ich zdaniem, największy portal świata poprawi wyniki dzięki wzrostowi popytu na szerokopasmowy Internet, ożywieniu handlu w sieci oraz rosnącemu popytowi na reklamę. Akcje Yahoo! drożeją o ponad 5 proc. W górę idą także ceny papierów eBay i Amazon.com.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: na Wall Street znów rządzą byki