USA: najgorszy rok sprzedaży nowych domów od 47 lat

MD
opublikowano: 26-01-2011, 18:49

2010 rok był piątym z rzędu, kiedy spadła w  USA sprzedaż nowych domów. Tym razem była najniższa od 47 lat. 

W całym 2010 roku sprzedano 321 tys. nowych domów, o 14,4 proc. mniej niż rok wcześniej. W końcówce roku pojawiło się jednak kilka optymistycznych sygnałów. W grudniu sprzedaż wyniosła 329 tys. w ujęciu zannualizowanym i była o 17,5 proc. większa niż w poprzednim miesiącu. Ekonomiści studzą jednak nastroje. Ich zdaniem potrwa jeszcze lata, zanim sprzedaż nowych domów osiągnie w USA „zdrowy” wymiar, ok. 600 tys. rocznie. 

- Procentowy wzrost sprzedaży robi wrażenie, ale 10 proc. wzrost prawie niczego daje nadal prawie nic – powiedział Ian Shepherdson, główny ekonomista High Frequency Economics. – Sprzedaż nowych domów odbiła lekko od dna i wciąż nie widzimy wyraźnego trendu wzrostowego – dodał.

Niedawno opublikowany indeks Standard & Poor's/Case-Shiller pokazał spadek cen domów w listopadzie w 19 z 20 głównych miast. W przypadku 9 były one najniższe od początku załamania rynku. Ekonomiści prognozują, że ceny będą spadać jeszcze przez pierwsze półrocze tego roku. 

Mediana ceny sprzedaży nowego domu wzrosła w grudniu do 241,5 tys. USD z 215,5 tys. w listopadzie. Dla całego 2010 roku wynosiła 221,9 tys. USD i była o 2,4 proc. wyższa niż rok wcześniej.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane