USA nakladają sankcje na ukraińskiego miliardera

opublikowano: 05-03-2021, 17:44

Departament Stanu zakazał ukraińskiemu miliarderowi i byłemu przewodniczącemu Dniepropetrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ihorowi Kołomojskiemu wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Amerykanów, w trakcie pełnienia funkcji publicznej biznesmen brał udział w procederze korupcyjnym, pisze Reuters.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu zarzucił Kołomojskiemu, że wykorzystywał zajmowane w administracji publicznej stanowisko do uzyskiwania osobistych korzyści. “Wyrażam również zaniepokojenie działaniami Kołomojskiego zmierzającymi do osłabienia instytucji demokratycznych na Ukrainie” - dodał. Biznesmen i jego rodzina zostali objęci zakazem wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Miliarder nie odpowiedział od razu na prośbę Reutera o komentarz, a kancelaria Wołodymyra Zełenskiego odmówiła jego udzielenia. Ihor Kołomojski jest uważany za jednego z głównych stronników obecnej głowy państwa w środowisko biznesowym. Zanim Zełenski został prezydentem, występował w serialu satyrycznym emitowanym w telewizji należącej do Kołomojskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane