USA nałożyły nowe sankcje na Iran

PAP, DI
opublikowano: 01-11-2019, 09:21

Nowe restrykcje objęły irański sektor budowlany oraz sprzedaż do Iranu materiałów, które kraj ten może wykorzystać w programach nuklearnych i zbrojeniowych.

Według Departamentu Stanu sektor budowlany w Iranie jest kontrolowany przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, organizację, którą USA uznają za terrorystyczną.

Sankcjami objęta została sprzedaż dla irańskich firm budowlanych rur stalowych, stali, metali kolorowych, węgla oraz oprogramowania komputerowego.

Na liście restrykcyjnej znalazły się też surowce i materiały, które Iran możne wykorzystać do produkcji pocisków balistycznymi lub innej broni masowego rażenia. „Dzięki sankcjom USA będą mogły uniemożliwić Iranowi zdobycie strategicznych materiałów dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, jego sektora budowlanego i programów proliferacji (broni masowego rażenia)” - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus.

W 2018 roku USA wycofały się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem i wprowadziły sankcje na eksport irańskiej ropy naftowej i sprzedaż do Iranu materiałów niezbędnych w realizacji programu nuklearnego.

Od tamtego czasu napięcie między Waszyngtonem a Teheranem stale rośnie. USA chcą surowymi sankcjami i polityką „maksymalnej presji” wymusić na Iranie zgodę na nową umowę nuklearną oraz rezygnację ze wspierania grup terrorystycznych w regionie.

W czerwcu br. prezydent USA Donald Trump ogłosił restrykcje, które objęły m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneia. Była to reakcja na zastrzelenie amerykańskiego drona w rejonie Zatoki Perskiej, o co USA oskarżyły Teheran.

W związku z atakami na dwie saudyjskie rafinerie we wrześniu 2019 roku, o które USA i Arabia Saudyjska obwiniły Iran, prezydent Trump nałożył kolejne sankcje na Teheran. Objęły one m.in. Bank Centralny Iranu - wobec którego obowiązują już wcześniejsze restrykcje - i Irański Narodowy Fundusz Rozwoju, a także elitarną jednostkę Strażników Rewolucji oraz libański Hezbollah.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy