USA: Nasdaq 'wymazał' zysk z dwóch miesięcy

Administrator
22-01-2002, 22:02

Amerykańskie giełdy rozpoczęły krótszy z powodu poniedziałkowej przerwy w pracy tydzień od wyraźnych spadków. Zdecydowana przecena spotkała przede wszystkim spółki technologiczne, które już na koniec ubiegłego tygodnia notowały duże spadki kursów. Nasdaq zniwelował cały wzrost z ostatnich dwóch miesięcy.

Amerykańskie giełdy rozpoczęły krótszy z powodu poniedziałkowej przerwy w pracy tydzień od wyraźnych spadków. Zdecydowana przecena spotkała przede wszystkim spółki technologiczne, które już na koniec ubiegłego tygodnia notowały duże spadki kursów. Nasdaq zniwelował cały wzrost z ostatnich dwóch miesięcy.

We wtorek nastrojów rynku nie poprawiła nawet wiadomość o doskonałym grudniowym rezultacie tzw. wskaźnika wyprzedzającego koniunktury. Inwestorzy uznali, że ważniejsza jest opinia Richarda Bernsteina, głównego stratega inwestycyjnego Merrill Lynch, który twierdzi, że papiery spółek technologicznych, głównie z branży komputerowej, są przeszacowane. Zalecił zatem inwestorom realizację dotychczasowych zysków, co – jak widać po przebiegu sesji na Nasdaq – robili.

Wzrostom nie sprzyja także oczekiwanie na kolejne wyniki spółek, m.in. Motoroli. Jak widać po ostatnich notowaniach największych europejskich spółek z branży komórkowej, Nokii i Ericssona, analitycy spodziewają się raczej pogorszenia, a nie poprawy koniunktury w tej części rynku.

Miłym zaskoczeniem była we wtorek wiadomość o zamknięciu kwartału zyskiem po raz pierwszy w historii przez Amazon.com. Niemiłym była wiadomość o bankructwie sieci detalicznej Kmart. Korzyść z tego wynieśli jedynie udziałowcy jej największego konkurenta, Wal Mart. Akcje spółki cieszyły się niemal przez całą sesję największym popytem spośród blue chipów z DJIA.

Rynek pozytywnie przyjął wiadomość o planie podziału na cztery spółki koncernu Tyco International. Choć jego władze twierdzą, że decyzja zapadła w związku z możliwością osiągnięcia znacznej redukcji kosztów, analitycy upatrują jej przyczyny w niedawnym bankructwie Enronu i podnoszonymi postulatami „przejrzystości” działań wielkich koncernów.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: Nasdaq 'wymazał' zysk z dwóch miesięcy