USA: nastroje inwestorów wciąż są bardzo złe

Marek Druś
opublikowano: 23-09-2002, 17:29

Na amerykańskich giełdach wciąż panują fatalne nastroje wywołane kolejnymi wiadomościami o słabych wynikach spółek oraz pogarszających się wskaźnikach makroekonomicznych. Ostatnie raporty analityków nie również nie dają nadziei na szybką poprawę koniunktury.

Znaczny udział w pogorszeniu nastrojów amerykańskich inwestorów ma zapowiedź gorszego niż prognozowano kwartalnego wyniku sprzedaży jednego z największych na świecie producentów optoelektroniki, JDS Uniphase. Akcje spółki wyraźnie tanieją, podobnie jak innych przedstawicieli branży, Cieny i Lucent Technologies.

Tanieją akcje branży software’owej. Spowodowało to obniżenie prognoz wyników kilku znaczących spółek, m.in. PeopleSoft, przez Lehman Brothers. Wyraźnie spada cena papierów Microsoftu. Steve Ballmer, prezes spółki napisał w ostatnim raporcie, że poprawa koniunktury na rynku oprogramowania nie nastąpi dopóki z kryzysu nie wydobędzie się sektor telekomunikacyjny i finansowy.

Credit Suisse First Boston obniżył prognozy zysków kilku spółek branży półprzewodnikowej, tłumacząc to utrzymującym się wciąż niskim poziomem wydatków inwestycyjnych firm. Znalazły się wśród nich m.in. Applied Materials i Novellus Systems. Spadają ceny największych producentów mikroprocesorów Intela i AMD.

Wśród blue chipów z indeksu Dow Jones najmocniej rozczarował w poniedziałek Wal-Mart. Akcje największej na świecie sieci handlowej tanieją po wiadomości o dość słabych wynikach we wrześniu. Akcje spółki tanieją, spada także kurs innego detalisty notowanego w ramach indeksu, Home Depot.

Pesymizm inwestorów zwiększyło dodatkowo podanie w pierwszych minutach sesji wiadomości o większym niż oczekiwano spadku sierpniowego indeksu wiodących wskaźników ekonomicznych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: nastroje inwestorów wciąż są bardzo złe