USA: nastroje konsumentów na krótko podniosły indeksy

Przemek Barankiewicz
26-03-2002, 22:05

Radość wywołana znakomitymi danymi makro trwała za oceanem tylko przez chwilę. Okazało się, że amerykańscy konsumenci są dużo większymi optymistami niż inwestorzy, co udowodnił zaskakujący wzrost wskaźnika Conference Board. Instytut badawczy poinformował, że nastroje społeczeństwa powróciły już do stanu sprzed wrześniowych ataków terrorystycznych.

Początkowo gracze ruszyli do zakupów, zachęceni jeszcze przez mocny wzrost wydatków na dobra trwałego użytku. Popyt skoncentrował się na akcjach spółek finansowych. Dominowały papiery banku Morgan Stanley, który podał dobre wyniki kwartalne. Kupowano także akcje spółek high-tech, w tym Cieny, która zwolni 22 proc. załogi.

Pod koniec indeksy jednak powróciły do punktu wyjścia. Słabe były telekomy po obniżce rekomendacji dla WorldCom przez UBS Warburg. Nastroje popsuło śledztwo Komisji Papierów Wartościowych, która wzięła pod lupę księgi Network Associates. Akcje producenta oprogramowania dla internetu przeceniono o 13 proc. Jeszcze głębsza korekta dosięgła kurs McAfee, którego pakiet akcji miał kupić Network Associates. Transakcja została na razie wstrzymana.

Wśród spółek medialnych negatywnie wyróżniał się Viacom. Bank Morgan Stanley obniżył szacunki kwartalnych wyników, co przeceniło wycenę koncernu o ponad 4 proc.

Znacznie powyżej oczekiwań wzrósł w marcu indeks zaufania amerykańskich konsumentów. Jego wartość skoczyła do 110,2 punktu z 95 punktów w lutym. Oczekiwano na zwyżke, ale jedynie do 98,8 punktu. Wydatki amerykańskich konsumentów na dobra trwałego użytku wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,5 proc., a oczekiwano poprawy jedynie o 1 proc.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: nastroje konsumentów na krótko podniosły indeksy