USA: nastroje poprawiły się, DJ odrobił 100 pkt.

Marek Druś
10-08-2001, 20:17

Na giełdach za Oceanem poprawa nastrojów. Indeksy rosną, Dow Jones – po spadku do najniższego poziomu od czterech miesięcy – rośnie o ok. 1 proc. Nasdaq nadal traci na wartości pod wpływem wyprzedaży udziałów spółek z branży półprzewodnikowej i software’owych.

Odbicie w górę indeksu Dow Jones Industrial to głównie zasługa rosnącego popytu na akcje spółki Caterpillar, które poprawiły swoją wycenę o 4 proc. Wyraźnie drożeją udziały koncernu metalurgicznego Alcoa, producentów dóbr codziennego użytku Procter & Gamble i Johnson & Johnson oraz spółki telekomunikacyjnej SBC Communications.

Spadają kursy większości dotcomów. Indeks sektora traci 2,7 proc. To efekt raportu Lehman Brothers, w którym zakwestionowano prognozę 22 proc. wzrostu tegorocznych wydatków na reklamę. Analitycy uważają, że w rzeczywistości wydatki spadną o 7 proc. W dół poszły kursy m.in. Amazon, eBuy, DoubleClick, AOL i Yahoo!.

Tanieją papiery spółek z branży półprzewodnikowej. Według ostatniego raportu Gartner Dataquest przychody sektora spadną w tym roku o 26 proc. do 168 mld USD. Tanieją udziały Advanced Micro Devices, Applied Micro Circuits, Vitesse Semiconductors i JDS Uniphase.

Po redukcji prognozy zysków przez analityków Goldman Sachs spada cena udziałów Siebel Systems i Oracle. W dół poszedł również kurs papierów Microsoftu i Adobe Systems. Indeks spółek software’owych traci 2,6 proc. wartości.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: nastroje poprawiły się, DJ odrobił 100 pkt.