USA: negatywna ocena gospodarki przez Fed osłabiła rynki

Marek Druś
opublikowano: 13-08-2002, 21:05

Wiadomość o utrzymaniu stóp procentowych, ale przede wszystkim negatywna ocena stanu amerykańskiej gospodarki przez Fed wywołała wyprzedaż na giełdach w USA. Spadki głównych indeksów są jednak dość umiarkowane choć pod koniec sesji mogą się zwiększyć. Nadal największa przecena spotyka papiery spółek z branży lotniczej, zarówno producentów jak i przewoźników.

Fed ocenia, że możliwość ponownego spowolnienia, a nie wzrost inflacji jest obecnie największym zagrożeniem amerykańskiej gospodarki. Spadek popytu, kluczowy dla jej rozwoju, jest według Fed skutkiem kryzysu rynku kapitałowego. Ten z kolei spowodowały ostatnie skandale związane z rzetelnością informacji przekazywanych przez spółki.

Wśród najbardziej przecenionych podczas dzisiejszej sesji spółek wciąż znajdują się przede wszystkim przedstawiciele branży lotniczej. Powodem są ostatnie wiadomości o bankructwie US Airways oraz o obejmującej 7 tys. osób redukcji zatrudnienia w American Airlines. Akcje UAL, operatora linii United Airlines, tanieją ponad 25 proc.

Inwestorzy spodziewają się, że pogorszenie sytuacji linii lotniczych odbije się negatywnie na producentach sprzętu. Pozbywają się zatem akcji Boeinga, największego producenta samolotów pasażerskich na świecie, oraz United Technologies, który jest właścicielem Pratt&Whitney, największego obok brytyjskiego Rols-Royce’a producenta silników odrzutowych.

Wśród spółek które wyróżniają się wzrostami kursów, nadal dominują przedstawiciele branży handlowej. Z ostatnich danych wynika, że wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu był zgodny z oczekiwaniami. Do tego przekazane w poniedziałek przez Wal Mart, największą amerykańską sieć handlową, wyniki okazały się lepsze niż oczekiwano. Akcje spółki drożeją, podobnie jak Home Depot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: negatywna ocena gospodarki przez Fed osłabiła rynki