USA nie pobiją rekordu wydobycia ropy w 2023 roku

opublikowano: 08-11-2022, 19:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Administracja USA obniżyła prognozę przyszłorocznego wydobycia ropy i już nie oczekuje, że będzie ono rekordowo wysokie, informuje Bloomberg.

Amerykański Urząd ds. Informacji o Energii (EIA) prognozuje w comiesięcznym raporcie, że w 2023 roku wydobycie ropy w USA będzie wynosić 12,31 mln baryłek dziennie. Wcześniej prognozował, że osiągnie rekordowe 12,36 mln baryłek. Dotychczasowy rekord to 12,315 mln baryłek. Padł w 2019 roku.

Bloomberg zwraca uwagę, że najnowsza prognoza jest kolejnym sygnałem słabnięcia produkcji z amerykańskich złóż łupkowych, która nie wróci do poziomu sprzeda pandemii. Może oznaczać to problemy dla świata, liczącego na amerykańską ropę w obliczu cięcia wydobycia przez OPEC i rezygnacji z rosyjskiej ropy.

Przedstawiciele amerykańskiej branży naftowej tłumaczą mniejsze wydobycie m.in. brakiem rąk do pracy, wysokimi kosztami sprzętu, a także problemami z łańcuchami dostaw.

Ropa WTI z grudniowych kontraktów tanieje we wtorek o 1,3 proc. do 90,57 USD. Cena ropy Brent ze styczniowych kontraktów spada o 1,0 proc. do 96,92 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane