USA nie przedłużą licencji na spłatę rosyjskich zobowiązań. Moskwa bliżej bankructwa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-05-2022, 07:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Agencja Reuters informuje, że amerykańskie władze zgodziły się na nieprzedłużanie ważnego zwolnienia, które pozwalało Rosji na spłacanie amerykańskich obligatariuszy. Stawia to Moskwę na krawędzi potencjalnej niewypłacalności.

Kreml, Moskwa, Rosja
Kreml, Moskwa, Rosja
fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Departament Stanu USA w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej napisał, że nie przedłuży licencji, która wygasa w środę o godzinie 0:01 czasu wschodniego, umożliwiającej Rosji dokonywanie płatności za swój dług państwowy na rzecz amerykańskich podmiotów.

Na razie Moskwie udawało się regulować zobowiązania i uniknąć „bankructwa”, jednak część ostatnich płatności miała być zrealizowana już w rublach. W miniony wtorek (24.05) Sberbank upublicznił informację, że dokonał płatności kuponu w rublach zagranicznym inwestorom od euroobligacji denominowanych w dolarach. Wypłata dotyczyła obligacji z terminem zapadalności w październiku 2022 r. i maju 2023 r. Zrealizowano je po oficjalnym kursie Banku Rosji.

Szacuje się, że Rosja ma zaległe obligacje międzynarodowe o wartości 40 mld USD, zaś do końca bieżącego roku płatności z tytułu międzynarodowych obligacji wynoszą prawie 2 mld USD.

Rosja ma 30-dniowy okres karencji w przypadku dwóch płatności należnych 27 maja.

Jak podkreśla Reuters, choć decyzja Departamentu Stanu ws. wygaśnięcia licencji dotyczy tylko podmiotów z USA, sprawi jednak, że Rosji będzie bardzo trudno dokonywać płatności na rzecz innych posiadaczy długu, biorąc pod uwagę integralną rolę, jaką amerykańskie instytucje finansowe odgrywają w globalnym systemie finansowym i złożoność takich procesów płatniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane