USA nie są już największym rynkiem eksportowym Wietnamu

opublikowano: 18-04-2018, 07:15
aktualizacja: 18-04-2018, 07:16

USA straciły po 15 latach pozycję największego rynku, na który trafiał eksport z Wietnamu.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w 2017 roku największym eksportowym rynkiem Wietnamu zostały Chiny. Dane z tego roku potwierdzają trwałość tej zmiany. W pierwszym kwartale wietnamski eksport do Chin rósł o 33,5 proc. w ujęciu rocznym, a do USA o 20 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Centrum azjatyckiego w sposób jasny przesunęło się z USA do Chin – powiedziała  Eugenia Victorino, ekonomistka Australia & New Zealand Banking Group w Singapurze. – Protekcjonizm handlowy nie pomógł USA i kraje azjatyckie będąc coraz bardziej zdawać sobie sprawę, że jeśli chodzi o handel, to Chiny mają obecnie większą wagę – dodała.

Chiny wyprzedziły w ciągu dekady USA jako najważniejszy rynek eksportowy w wielu azjatyckich gospodarkach, m.in. Japonii, Korei Południowej, Tajlandii, Indonezji i Filipinach. Jednym z niewielu krajów regionu, gdzie USA zachowują pozycję największego rynku eksportowego, są wciąż Indie.

W dekadzie zakończonej w 2017 roku wietnamski eksport do Chin wzrósł 15-krotnie do 50,6 mld USD. W tym samym czasie eksport do USA wzrósł czterokrotnie do 46,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu