USA nie zezwalają Hiszpanii na sprzedaż Wenezueli samolotów z amerykańskimi częściami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 11:05

Stany Zjednoczone odmówiły wydania Hiszpanii zgody na sprzedaż Wenezueli 12 samolotów wojskowych z amerykańskimi częściami - poinformowała w piątek ambasada USA w Madrycie. Madryt twierdzi jednak, że kontrakt zostanie zrealizowany.

Stany Zjednoczone odmówiły wydania Hiszpanii zgody na sprzedaż Wenezueli 12 samolotów wojskowych z amerykańskimi częściami - poinformowała w piątek ambasada USA w Madrycie. Madryt twierdzi jednak, że kontrakt zostanie zrealizowany.

    Według ambasady USA, ambasador Eduardo Aguirre poinformował o tej decyzji dzień wcześniej szefa dyplomacji hiszpańskiej Angela Moratinosa. Natomiast rzecznik hiszpańskiego MSZ oświadczył w piątek, że zgody odmówił amerykański dostawca części, a nie rząd USA.

    W listopadzie 2005 roku Hiszpania zgodziła się sprzedać Wenezueli te samoloty i osiem kutrów patrolowych, choć Waszyngton groził zablokowaniem kontraktu, szacowanego na 2 miliardy USD, ponieważ obejmował amerykańskie części i technologie. Amerykanie argumentowali, że obawiają się naruszenia równowagi wojskowej w regionie. Hiszpanie i Wenezuelczycy zapewniali natomiast, że samoloty, stanowiące przedmiot kontraktu, nie są przewidziane do zastosowań wojskowych.

     Teraz Hiszpanie zapowiadają, że nie zrezygnują z kontraktu. Amerykańskie części można zastąpić europejskimi, ale - jak ostrzegają media - może się to okazać bardzo kosztowne.

    Prezydent Wenezueli Hugo Chavez jest jednym z najzagorzalszych krytyków polityki Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane