USA: niewielkie zmiany na koniec tygodnia

26-01-2007, 22:07

Amerykańskie rynki akcji kończyły tydzień niewielkimi zmianami głównych indeksów. Dane makro znów nie zachęcały do kupowania akcji. Dow Jones i S&P500 straciły w piątek o 0,12 proc. Nasdaq wzrósł o 0,05 proc. W porównaniu z piątkiem z ubiegłego tygodnia wartość indeksów spadła o ok. 0,6 proc.

Amerykańskie rynki akcji kończyły tydzień niewielkimi zmianami głównych indeksów. Dane makro znów nie zachęcały do kupowania akcji. Dow Jones i S&P500 straciły w piątek o 0,12 proc. Nasdaq wzrósł o 0,05 proc. W porównaniu z piątkiem z ubiegłego tygodnia wartość indeksów spadła o ok. 0,6 proc.

Przekonanie, że stopy procentowe zaczną spadać w I kwartale, dominujące jeszcze w grudniu, podziela coraz mniej inwestorów w USA. W piątek ich liczba znów zapewne spadła za sprawą najnowszych danych makro. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w grudniu o 3,1 proc., zgodnie z oczekiwaniami, i mocniej niż w listopadzie. Największym zaskoczeniem była wiadomość, że sprzedaż nowych domów wzrosła w ubiegłym miesiącu znacznie bardziej niż oczekiwano, o 4,8 proc., do 1,12 mln sztuk. To najwyższy wynik od kwietnia ubiegłego roku. Wizja gwałtownego pogorszenia na rynku nieruchomości i tym samym osłabienia pozycji finansowej Amerykanów oraz większego spowolnienia gospodarki jest coraz mniej realna. Coraz mniej realne są także obniżki stóp procentowych. Rentowności obligacji skarbowych, 10 i 30 letnich wzrosły w piątek do najwyższego poziomu od sierpnia. Pod koniec notowań powróciły jednak do poziomu wyjściowego.

Wciąż spływają wyniki kwartalne spółek. Inwestorzy byli zadowoleni z rezultatów uzyskanych m.in. przez Caterpillar, producenta ciężkiego sprzętu budowlanego, i Microsoft, lidera rynku oprogramowania. Rozczarowanie wynikami i prognozami spowodowało wyprzedaż akcji koncernu przemysłowego Honeywell International i Amgen, największej na świecie spółki biotechnologicznej. Na rynku technologicznym drożały akcje Juniper Networks, którego rekomendację podwyższył Citigroup. Analitycy tego samego banku obniżyli ocenę Cisco Systems i spowodowali spadek ceny akcji lidera rynku sprzętu sieciowego.

 

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: niewielkie zmiany na koniec tygodnia