USA: Niezłe dane makro pomagają rynkom rosnąć

(Marek Druś)
15-03-2005, 17:06

Dobre dane makro poprawiły nastroje amerykańskich inwestorów. Choć główne indeksy rynków wkrótce po otwarciu zaczęły oddawać to, co zyskały w pierwszych minutach handlu, inicjatywę znów przejął popyt. Dow Jones i S&P500 umiarkowanie rosną, Nasadaq jest bliski pokonania poziomu ostatniego zamknięcia.

Dobre dane makro poprawiły nastroje amerykańskich inwestorów. Choć główne indeksy rynków wkrótce po otwarciu zaczęły oddawać to, co zyskały w pierwszych minutach handlu, inicjatywę znów przejął popyt. Dow Jones i S&P500 umiarkowanie rosną, Nasadaq jest bliski pokonania poziomu ostatniego zamknięcia.

Dane o sprzedaży detalicznej w lutym okazały się trochę słabsze niż oczekiwano, podobnie było z marcowym wskaźnikiem aktywności sektora wytwórczego w regionie Nowego Jorku. Dobrym sygnałem okazały się jednak dane o zakupach amerykańskich aktywów finansowych w styczniu. Zagraniczni inwestorzy przeznaczyli na ich zakup aż 91,5 mld USD. To drugi wynik w historii i najwyższy od maja 2003 roku. Rynek spodziewał się 58,5 mld USD.

Największe powody do zmartwienia mają inwestorzy, którzy mają w portfelach akcje spółek branży półprzewodnikowej. Indeks Philadelphia Semiconductor traci blisko 2 proc. Tanieją wszystkie spółki wchodzące w jego skład. Intel notuje drugi pod względem wielkości spadek kursu wśród blue chipów notowanych w ramach indeksu Dow Jones. Najmocniej przeceniony jest AIG, co wiąże się z zaskakującą decyzją o zmianie na stanowisku prezesa spółki.

Wyraźnie rośnie kurs Lehman Brothers, który jako pierwszy spośród największych spółek branży finansowej przedstawił wyniki kwartalne. Zysk na akcję spółki okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwanego.

Na rynku AMEX o prawie 14 proc. drożeją akcje spółki Ivax. Notowana także na GPW spółka poinformowała o 115 proc. wzroście zysku w 2004 roku. Producent leków generycznych przedstawił także optymistyczną prognozę tegorocznych wyników. Kurs Ivax wzrósł po godzinie handlu do 17,92 USD. Na zamknięciu wtorkowej sesji na GPW płacono za nie 52,20 zł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA: Niezłe dane makro pomagają rynkom rosnąć