USA o zniesieniu wiz będą rozmawiać z poszczególnymi państwami UE

IAR
opublikowano: 13-03-2008, 15:44

Stany Zjednoczone będą nadal rozmawiać o  zniesieniu wiz z poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, a nie z Komisją Europejską - taką deklarację złożył w Słowenii amerykański sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Michael Chertoff.

Unia Europejska zgodziła się dziś, by każdy kraj członkowski prowadził indywidualne negocjacje z Waszyngtonem. Unia i Stany zgodziły się, by takie rozmowy trwały równocześnie z negocjacjami prowadzonymi przez Brukselę.

Kilkuletnie starania Unii Europejskiej i naciski na Waszyngton by wszystkich Europejczyków traktował jednakowo, nie przyniosły rezultatu. Amerykańskie stanowisko podważa kompetencje Komisji Europejskiej, która w myśl unijnego prawa odpowiada za kwestie wizowe.

Obecnie wiz do Stanów Zjednoczonych nie potrzebują mieszkańcy starej Piętnastki, za wyjątkiem Grecji. Z państw "nowej" Unii o wizy nie muszą się ubiegać jedynie Słoweńcy. Dlatego Czechy, Estonia i Łotwa postanowiły ten problem rozwiązać same, podejmując rozmowy z Waszyngtonem. Następne mają być Litwa, Słowacja i Węgry.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA o zniesieniu wiz będą rozmawiać z poszczególnymi państwami UE