USA: Obama wybrał ekipę doradców naukowych

PAP
opublikowano: 20-12-2008, 19:11

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama przedstawił w sobotę kluczowych członków swojej ekipy doradców w sprawach nauki i techniki, potwierdzając, że walka ze zmianami klimatycznymi i badania genetyczne znajdą się wśród priorytetów jego prezydentury.

Eksperci mówią o wyraźnym zerwaniu z polityką odchodzącego prezydenta George'a W. Busha, którego urzędowanie w znacznej mierze naznaczone było bezczynnością w kwestii zmian klimatycznych.

"Nadszedł czas, abyśmy ponownie przyznali priorytetowe miejsce i pracowali w celu przywrócenia Ameryce dominującej roli w nauce i technice" - powiedział Obama w cotygodniowym przemówieniu radiowym, ogłaszając nominacje w tej sferze.

Na czele ekipy stanie John Holdren, fizyk i specjalista od ochrony środowiska z Uniwersytetu Harvarda. Zostanie on dyrektorem biura Białego Domu, odpowiedzialnego za naukę i technikę.

Barack Obama nazwał Holdrena "jednym z najżarliwszych głosów naszych czasów w sprawie rosnącego zagrożenia zmianami klimatycznymi".

Potwierdzając znaczenie badań genetycznych Obama, który obejmie urząd 20 stycznia, mianował Erica Landera i Harolda Varmusa współprzewodniczącymi prezydenckiego komitetu doradców naukowych, obok Holdrena.

Biolog morza Jane Lubchenco będzie kierowała urzędem ds. oceanów i atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA), instytucji m.in. śledzącej zmiany klimatyczne na Ziemi.

Holdren i Lubchenco zdecydowanie opowiadają się za podejmowaniem przez rząd działań w walce ze zmianami klimatu. Varmus, biochemik i onkolog, otrzymał w 1989 roku Nobla za badania nad rakiem. Lander jest uznanym ekspertem w sferze badań genetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Obama wybrał ekipę doradców naukowych