USA ocierają się o recesję

BARTOSZ SAWICKI DM TMS Brokers
24-11-2011, 00:00

PROGNOZY

WIII kwartale amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 2 proc., licząc rok do roku. Każda z czterech ostatnich recesji odnotowanych od początku lat 80. przez National Bureau of Economic Research rozpoczynała się w kwartale bądź też była poprzedzana przez okres, w którym dynamika PKB w ujęciu rocznym spadła w okolice obecnie notowanej wartości. Chimeryczny wzrost gospodarczy w połączeniu ze słabnącą presją inflacyjną i bardziej gołębim decyzyjnym składem FOMC są czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo trzeciego programu wsparcia (QE3) na początku 2012 roku.

Bezrobocie, główna determinanta nastrojów, od maja 2009 roku zaledwie dwukrotnie przybrało wartość poniżej 9 proc. Jego przeciętne trwanie osiągnęło we wrześniu bezprecedensową w historii USA długość 40,5 tygodni. Jeśli do stopy bezrobocia dodamy dynamikę inflacji konsumenckiej, to otrzymamy tzw. misery index. Ten prosty wskaźnik obliczony dla września przybrał wartość najwyższą od blisko trzech dekad. Nie należy się więc dziwić, że nastroje konsumentów mierzone indeksem Conference Board są najsłabsze od 2009 roku.

Pozytywny jest natomiast fakt, że minorowe nastroje gospodarstw domowych nie zaowocowały spadkiem dynamiki konsumpcji, która w III kwartale wyniosła 2,3 proc. Co więcej, kolejne dane docierające zza oceanu okazują się powyżej prognoz. Sprzedaż detaliczna po silnym wzroście o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca we wrześniu, w październiku zanotowała zwyżkę o 0,5 proc. Indeksy ISM utrzymują się ponad graniczną wartością 50 pkt, spada liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, rośnie wykorzystanie mocy produkcyjnych, a wskaźniki wyprzedzające zwiastują silniejszą ekspansję na przełomie 2011 i 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ SAWICKI DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA ocierają się o recesję