USA Oficjalnie zakończyły restrykcje handlowe wobec Ukrainy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2006, 18:25

Prezydent George W. Bush podpisał w czwartek ustawę, kładącą kres amerykańskim restrykcjom handlowym wobec Ukrainy, datującym się jeszcze z okresu zimnej wojny.

Prezydent George W. Bush podpisał w czwartek ustawę, kładącą kres amerykańskim restrykcjom handlowym wobec Ukrainy, datującym się jeszcze z okresu zimnej wojny.

Konkretnie wobec Ukrainy traci zastosowanie ustawa z 1974 r. zwana poprawką Jacksona-Vanika i wiążąca przywileje handlowe wobec byłych bądź obecnych krajów komunistycznych od ich polityki w zakresie praw człowieka oraz polityki emigracyjnej.

Obie izby Kongresu USA zatwierdziły w tym miesiącu tę normalizację stosunków handlowych z Ukrainą.

Stany Zjednoczone od 1993 r. przyznają Ukrainie normalny status w stosunkach handlowych, ale dotychczas był to status tymczasowy, odnawiany co rok.

W czwartek prezydent Bush podkreślił, że USA wspierają Ukrainę w jej dążeniu do członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) jeszcze w tym roku. Oficjalne zniesienie amerykańskich restrykcji handlowych było jednym z posunięć, niezbędnych do osiągnięcia tego celu.

Wartość amerykańskiego eksportu na Ukrainę osiągnęła w 2005 r. 531,7 mln USD, zaś wartość importu USA z Ukrainy - 1,1 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA Oficjalnie zakończyły restrykcje handlowe wobec Ukrainy