Czytasz dzięki

USA ogłaszają sankcje finansowe wobec liderów i zwolenników IS

ISBNews
opublikowano: 29-09-2015, 19:06

Władze amerykańskie nałożyły we wtorek sankcje na przywódców Państwa Islamskiego (IS) i osoby finansowo wspierające to ugrupowanie oraz jego zwolenników - wskazane grupy i osoby będące zagranicznymi bojownikami.

"Skarb państwa pozostaje nieugięty w sprawie zmniejszania siły finansowej IS i odmawia tej radykalnej grupie terrorystycznej dostępu do międzynarodowego systemu finansowego" - oświadczył podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Adam J. Szubin.

Ministerstwo finansów poinformowało o sankcjach wobec 15 osób z IS, w tym zwolenników tego radykalnie sunnickiego ugrupowania zbrojnego i osób wspierających je.

Departament Stanu wskazuje na pięć ugrupowań i dziesięć osób będących zagranicznymi terrorystami, w tym obywateli Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Syrii, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.

Chodzi - jak precyzuje Departament Stanu - o filię IS pod Hindukuszem - wilajet Chorasanu i związane z nim ugrupowania z Kaukazu, a także o powiązane z IS organizacje działające w Indonezji i Algierii.

Decyzja ta oznacza "prawdziwy zwrot" w wysiłkach na rzecz zablokowania IS w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego - powiedział dziennikarzom anonimowo przedstawiciel amerykańskich władz, cytowany przez Reutera. Różne narodowości uwidaczniają globalny charakter zagrożenia, jakim jest Państwo Islamskie - skomentował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane