USA: optymiści zdobyli przewagę na finiszu sesji

Marek Druś
opublikowano: 05-10-2001, 22:06

Przebieg sesji w USA, które zakończyły tydzień na światowych giełdach, nie wskazał, w którą stronę pójdą rynki w najbliższym czasie. Oczekiwane dane o bezrobociu we wrześniu, choć złe, okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków, a kiepskie informacje ze spółek zostały właściwie zignorowane.

Przed sesją o pogorszeniu wyników informowały Advanced Micro Devices i Sun Microsystems. Obie spółki odgrywają znaczącą rolę w swoich branżach, więc można było spodziewać się wyprzedaży. Dane o bezrobociu wskazywały, że amerykańska gospodarka straciła w ubiegłym miesiącu najwięcej miejsc pracy od ponad dziesięciu lat. Rynek zignorował tą wiadomość, bo okazała się zgodna z oczekiwaniem analityków.

Przez niemal całą sesję zarówno na NYSE jak i Nasdaq przeważały spadki, jednak przebieg i finał notowań wskazują na duże niezdecydowanie inwestorów.

Sun Microsystems, jeden z większych dostawców serwerów, który dał w piątek impuls spadkom informując o pogorszeniu zysków i redukcji zatrudnienia o 9 proc., kończył sesję dość wyraźnym wzrostem kursu.

Podobnie działo się wśród producentów chipów. AMD, który poinformował, że jego strata w III kwartale może się zwiększyć, mocno staniał. Intel, największy rywal spółki, po początkowych stratach poprawił pod koniec sesji swoją wycenę. Niezmiennie dobre nastroje mieli natomiast w trakcie notowań udziałowcy innych przedstawicieli branży, m.in. Cieny i Applied Micro Circuits.

Od rozpoczęcia sesji spadały kursy dużych telekomów, AT&T i WorldCom. W przeciwną stronę poszły natomiast ceny akcji Motoroli i Lucent Technologies.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: optymiści zdobyli przewagę na finiszu sesji