USA oskarżą aresztowanego w Polsce Ukraińca o atak hakerski

opublikowano: 08-11-2021, 18:37

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformuje w poniedziałek o oskarżeniu zatrzymanego w Polsce Ukraińca o przeprowadzenie w lipcu ataku hakerskiego na amerykańską firmę, donosi CNN.

Oskarżony zostanie 22-letni Jarosław Wasinskij, Ukrainiec aresztowany w Polsce w październiku. Amerykanie twierdzą, że działał w ramach grupy REvil. Miał podczas amerykańskiego święta niepodległości przeprowadzić atak na zajmującą się oprogramowaniem firmę Kaseya z Florydy, czego skutkiem było zainfekowanie oprogramowaniem umożliwiającym szantaż nawet 1,5 tys. firm na świecie.

Współpracownikiem Ukraińca jest Rosjanin, 28-letni Jewgienij Poljanin. On także ma zostać oskarżony. Jak dotąd nie udało się jednak go złapać.

W ramach dochodzenia władze przejęły co najmniej 6 mln USD pochodzących z okupów wypłaconych Poljaninowi.

Grupa REvil oskarżana była o szereg ataków typu ransomware dokonanych w tym roku. M.in. miała żądać 50 mln USD od Apple po włamaniu do jednego z dostawców spółki. FBI twierdzi, że stoi ona także za przeprowadzonym w maju atakiem na mięsny koncern JBS i sparaliżowanie jego zakładów w USA, Australii i Kanadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNN

Polecane