USA: piątkowa sesja nie przyniosła rozstrzygnięć

Marek Druś
opublikowano: 26-07-2002, 22:02

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich giełdach nie wniosła wiele nowego do obrazu rynku. Ani bykom, ani niedźwiedziom nie udało się zdobyć wyraźnej przewagi. W pierwszej części notowań nastroje inwestorów poprawiła wiadomość o mniejszym niż oczekiwano spadku lipcowego wskaźnika nastrojów inwestorów opracowywanego przez Uniwersytet w Michigan.

Najnowsze dane wskazują, że sytuacja ekonomiczna rynku poprawia się. W drugim kwartale średni zysk spółek z indeksu S&P 500 wzrósł o 9 proc., co najważniejsze, stało się to po pięciu kwartałach kończących się średnią stratą. Analitycy spodziewają się, że w kolejnych dwóch kwartałach zyski wzrosną o 14 i 26 proc. Warunek jest jeden: brak nowych rewelacji dotyczących twórczego księgowania.

Wśród blue chipów notowanych na NYSE dużym popytem cieszyły się w piątek akcje General Electric. Największy koncern świata poinformował o podziale swojego finansowego ramienia, GE Capital, na cztery samodzielne firmy.

Spadła tymczasem cena papierów Boeinga. Kończący się właśnie salon lotniczy w Farnborough uświadomił inwestorom jak głęboka jest zapaść rynku po kryzysie wywołanym zamachami terrorystycznymi z września ubiegłego roku.

Zdrożały wyraźnie akcje Microsoftu, co wiążę się z czwartkową przeceną papierów spółki, która sprowadziła jej kurs do poziomu sprzed 1 ½ roku.

Na rynku technologicznym największe straty notowały papiery producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Wyprzedaż wywołała zarówno redukcja ratingu kredytowego Ericssona jak i zapowiedź znacznie gorszych niż oczekiwano wyników JDS Uniphase, jednego z największych dostawców elementów sieci światłowodowych.

O kilkadziesiąt procent podrożały papiery koncernu przemysłowego Tyco International. Spowodowała to wiadomość o zajęciu przez Edwarda Breena z zarządu Motoroli stanowiska prezesa spółki. Kurs akcji ostatniej ze spółek zdecydowanie spadł po tej informacji.

Wyraźnym wzrostem zakończyły notowania papiery AOL Time Warner. Pomogły w tym komentarze na temat wyjątkowej okazji, jaką jest niska cena papierów spółki, opublikowane w ‘The Wall Street Journal’.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: piątkowa sesja nie przyniosła rozstrzygnięć