Czytasz dzięki

USA: PKB w II kw. spadł o rekordowe 31,7 proc.

opublikowano: 27-08-2020, 14:32

W zrewidowanym odczycie, PKB Stanów Zjednoczonych w II kw. 2020 r. skurczył się o 31,7 proc. w ujęciu annualizowanym, wynika z danych zaprezentowanych przez Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA). Wcześniej oszacowano spadek na 32,9 proc. To historyczny rekord tempa w jakim kurczyła się największa gospodarka na świecie.

Mediana prognoz ekonomistów zakładała spadek rzędu 32,5 proc. wobec spadku o 5,0 proc. w pierwszych trzech miesiącach br.

Zobacz więcej

Flaga Stanów Zjednoczonych (USA)

Fot. skeeze/Pixabay

Konsumpcja prywatna w ujęciu annualizowanym zmniejszyła się w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. o 34,1 proc. Oczekiwano spadku o 34,6 proc. wobec spadku o 6,9 proc. kwartał wcześniej.

Zrewidowany deflator PKB w ujęciu kwartalnym spadł o 2,3 proc. Ekonomiści spodziewali się zniżki o 2,1 proc. wobec wzrostu o 1,7 proc. w I kw.

Natomiast wskaźnik PCE core (k/k) po korekcie odnotował w II kw. spadek o 1,0 proc. W tym przypadku prognoza zakładała zniżkę o 1,1 proc. wobec wzrostu o 1,6 proc. w II kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane