USA: po pięciu sesjach spadków indeksy zaczęły rosnąć

Marek Druś
08-02-2002, 22:07

Dopiero na godzinę przed zakończeniem ostatniej sesji tygodnia w USA indeksy ruszyły zdecydowanie w górę. Na NYSE największym popytem cieszyły się akcje spółek z branży finansowej. Wśród spółek z rynku technologicznego wyraźnie wzrosły kursy udziałów spółek z sektora telekomunikacyjnego. S&P 500 mimo to zakończył sesję niższą wartością niż przed tygodniem.

Głównym powodem wzrostów podczas piątkowej sesji była seria pozytywnych rekomendacji, motywowanych dobrymi wynikami spółek i ich zapowiedziami. W branży finansowej po podwyższeniu rekomendacji przez Morgan Stanley zdrożały akcje AIG, w górę poszły również kursy Bank of America oraz notowanych w ramach indeksu Dow Jones Citigroup, American Express i Citigroup.

Na rynku technologicznym nastroje poprawił Corning, działający w branży światłowodowej. Spółka zapowiedziała, że jej wyniki na koniec tego kwartału będą zgodne z ostatnimi prognozami analityków. W górę poszła cena papierów innych spółek branży, m.in. JDS Uniphase.

Zdecydowanie wzrósł kurs akcji WorldCom. To zasługa analityków J.P Morgan, którzy pozytywnie ocenili strategię działań przyjętą przez zarząd spółki.

Gorzej wyglądała sytuacja Qualcomm, z branży komórkowej. Akcje spółki wyraźnie stabniały. Wydaje się, że spółka jest kolejną ofiarą „enronitis”, choroby wywołanej obawami nierzetelnych praktyk księgowych.

Wśród spółke z NYSE największą zniżkę notowały akcje koncernu Honeywell. Jej rzecznik powiedział w trakcie notowań, że może mieć to związek z procesem w sprawie stosowania azbestu, który zakończył się zasądzeniem 53 mln USD dla powoda. Spółka, która była tylko jednym z oskarżonych w procesie, zapłaci jednak tylko ok. 2 proc. tej kwoty, uważają analitycy.

Marek Druś, m.drus@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: po pięciu sesjach spadków indeksy zaczęły rosnąć