USA: po pierwszej sesji roku indeksy są najwyżej od 2 tygodni

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 02-01-2003, 22:04

Amerykańscy gracze rozpoczęli nowy rok w szampańskich humorach. To rezultat znacznie lepszego od oczekiwań wskaźnika nastrojów w sektorze wytwórczym, który w grudniu wzrósł po raz pierwszy od sierpnia i to od razu do 54,7 z 49,2 punktów przed miesiącem. Zwyżce pomogła też ugoda banku J.P.Morgan i ubezpieczycieli w sprawie obligacji Enrona.

Ugoda przewiduję spłatę przez nich 60 proc. z 1 mld USD obligacji wyemitowanych przez Enron, energetycznego bankruta. Papiery, gwarantowane przez ubepieczycieli, miały finansować dostawy gazu i ropy między Enronem i „spółką-widmo” Mahonią. Ubezpieczyciele oskarżali bank, że ten celowo wprowadził ich w błąd. Transakcje miały bowiem tuszować faktyczne zadłużenie Enronu. Spośród jedenastu spółek na ugodę nie zgodził się jedynie Liberty Mutual. Ugodą zmniejszy zysk netto J.P.Morgan o 260 mln USD w IV kwartale. Mimo to, jego kurs zyskuje na Wall Street 5 proc. Rozwiązanie zostało też odebrane jako korzystne dla drugiej strony, bo m.in. Chubb, Hartford i Travelers Property Casualty zyskały po 3 proc.

Wśród blue chipów wyróżnić można było Walt Disneya i Mercka. Koncern medialny zyskał po podwyższeniu rekomendacji do „lepiej niż rynek” przez analityków z Sanford Bernstein. Producentowi leków pomógł za to władze, które zaaprobowały nowy lek na katar sienny. W głównym indeksie Dow Jones najlepszy był jednak Intel. Producent chipów przewodził też wzrostom na Nasdaq.

Ciekawie jest na innych rynkach. Ceny obligacji skarbowych poszły mocno w dół. Dolar zyskał wobec jena i euro. Złoto staniało, a baryłka ropy podrożała.

Kolejny bodziec do wzrostów może nadejść z Białego Domu. Prezydent zapowiedział, że w przyszłym tygodniu poda szczegóły pakietu stymulującego gospodarkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: po pierwszej sesji roku indeksy są najwyżej od 2 tygodni