USA: po raz pierwszy więcej energii odnawialnej niż z węgla

opublikowano: 26-06-2019, 13:26

W kwietniu po raz pierwszy w historii w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano więcej energii z odnawialnych źródeł niż z węgla. Jest jednak małe ale...

Według danych Administracji Informacji Energetycznych (IEA) w kwietniu zapory wodne (hydroelektrownie), panele słoneczne i turbiny wiatrowe wygenerowały prawie 68,5 mln megawatogodzin mocy. W tym samym okresie elektrownie węglowe wytworzyły „jedynie” 60 mln MWh energii.  Radość ekologów może być jednak nieco na wyrost, gdyż mniejszy udział węgla był spowodowany przedłużeniem przeglądów i konserwacji w kilku ważnych elektrowniach.

Zobacz więcej

Energetyka słoneczna, fotowoltaika

fot. Bloomberg

Przewiduje się, że węgiel powróci na swoją pozycję jako drugie co do wielkości źródło energii elektrycznej - po gazie ziemnym - ponieważ elektrownie powracają do działania i popyt osiąga szczyt tego lata.

Zmiana udziałów w miksie energetycznym jest jednak  świadectwem postępującego, szybkiego rozwoju farm słonecznych i wiatrowych w całym kraju. Te dwie formy pozyskiwania energii stały się na tyle tanie w budowie, że BloombergNEF przewiduje, że połowa światowej mocy energetycznej może pochodzić z energii odnawialnej do 2050 r.

Wzrost produkcji czystej energii odbywa się w dużej mierze kosztem węgla, który zaledwie dziesięć lat temu dostarczał więcej elektryczności w USA niż cokolwiek innego. 

Amerykański przemysł wydobywczy upada nawet mimo tego, że prezydent Donald Trump pracuje nad przywróceniem dawnej świetności węgla poprzez „luzowanie” zasad ochrony środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy