USA: początek sesji przyniósł spadki

Marek Druś
09-08-2002, 17:21

Pierwsza faza piątkowych notowań na giełdach w USA przyniosła przewagę spadków kursów. Inwestorzy realizowali zyski po trzech poprzednich sesjach zakończonych wzrostami. Przewaga podaży zmniejsza się, choć poprawie nastrojów nie sprzyja wiadomość o wykryciu kolejnych nieprawidłowości w księgach WorldCom.

Dobrą wiadomością przekazaną przed rozpoczęciem sesji był lepszy niż oczekiwano wynik wydajności pracy. Ważniejsza dla inwestorów była jednak realizacja zysków po ostatnich trzech wzrostowych sesjach. Spadły kursy m.in. Citigroup, Microsoftu i Motoroli, które zyskały w trakcie ostatnich trzech notowań kilkanaście procent wartości. W przypadku ostatniej ze spółek za zwiększoną podażą jej akcji stoi zapewne również wiadomość o badaniu przez władze transakcji między spółką a zbankrutowanym operatorem kablowym Adelphia Communications.

O kilkanaście procent tanieją papiery WorldCom. Akcje spółki już podczas wczorajszej sesji traciły mocno na wartości gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o wykryciu kolejnych, wielomiliardowych nieprawidłowości w jej księgach.

Tanieją akcje spółek naftowych, Exxon Mobil, ChevronTexaco i Phillips Petroleum. Powodem jest raport Merrill Lyncha, w którym analitycy kwestionują możliwość wzrostu ich kursów w ciągu najbliższych 12 miesięcy o wcześniej prognozowaną wielkość.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: początek sesji przyniósł spadki