USA: Poparcie dla Busha rośnie po Ricie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-09-2005, 07:53

Poparcie dla prezydenta USA George'a W.Busha, które w poprzednich tygodniach, po nieudanej akcji ratunkowej po tragicznym huraganie Katrina spadło do najniższego poziomu, obecnie - jak wynika z dwóch niezależnych sondaży - wzrosło.

Poparcie dla prezydenta USA George'a W.Busha, które w poprzednich tygodniach, po nieudanej akcji ratunkowej po tragicznym huraganie Katrina spadło do najniższego poziomu, obecnie - jak wynika z dwóch niezależnych sondaży - wzrosło.

    Wg komentatorów, wpłynęła na to skuteczniejsza postawa rządu amerykańskiego i osobiście prezydenta wobec następnego huraganu Rita, który uderzył w południowe stany USA w trzy tygodnie po Katrinie.

    W sondażu przeprowadzonym wspólnie w dniach 26 - 28 września przez CNN, "USA Today" i Instytut Gallupa aprobatę dla sposobu sprawowania władzy przez prezydenta wyraziło 45 procent respondentów. Tydzień wcześniej, w analogicznym sondażu popierało Busha tylko 40 procent ankietowanych.

    Drugi sondaż, przeprowadzony 27 - 28 września przez Fox News, także wykazał 45-procentową aprobatę dla działań prezydenta. Analogiczna ankieta przeprowadzona w połowie września  wykazał 41-procentowe poparcie dla Busha.

    Aż 71 procent ankietowanych przez CNN, "USA Today" i Gallupa wysoko oceniło  działania Busha wobec huraganu Rita, który przeszedł nad południowym Teksasem i Luizjaną w ub. sobotę. Na tak dobrą ocenę wpłynął zapewne fakt, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Rita okazała się o wiele mniej grożna od huraganu Katrina, który w końcu sierpnia zabił ponad 1000 osób w czterech stanach południa.

    Prezydenckie działania wobec Katriny, która zniszczyła Luizjanę, Alabamę, Missisipi i częściowo Florydę, pozytywnie oceniło zaledwie 40 procent respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane