USA: popyt na akcje spółek defensywnych nie pomógł

04-12-2002, 22:08

Amerykańscy inwestorzy nie mają wiele powodów do zadowolenia. Dobre dane makro nie wywołują już euforii. Pojawia się natomiast coraz więcej głosów, że rozpoczęte na początku października wzrosty doprowadziły kursy spółek do poziomu nie mającego uzasadnienia w osiąganych przez nie wynikach. Co gorsza, wiadomości przekazywane przez spółki wydają się to potwierdzać. Sesje zakończyły się spadkami. Dla Dow Jonesa i S&P500 czwarty raz z rzędu.

Negatywnym bohaterem środowej sesji był Hewlett-Packard, który poinformował, że jego przychody ze sprzedaży wzrosną na koniec roku mniej niż zapowiadał. Wiadomość ta zapowiadała wyprzedaż papierów spółek branży komputerowej. Pozostałym branżom korzystającym z dobrodziejstw tzw. nowych technologii zadał cios Morgan Stanley. W jego ostatnim raporcie napisano, że spółki technologiczne są obecnie zbyt wysoko wycenianie. Zalecił zatem realizację zysków na nich. W dół poszły ceny papierów najcięższych przedstawicieli branży półprzewodnikowej, m.in. Intela i Applied Materials. Staniały akcje producentów sprzętu sieciowego, Cisco Systems i Juniper Networks.

Bezpieczną przystanią okazały się w środę dla inwestorów papiery spółek defensywnych. Wśród blue chipów notowanych na NYSE największym popytem cieszyły się akcje Procter & Gamble i Johnson & Johnson, producentów m.in. kosmetyków i pieluch. Wyraźnie wzrosły także ceny papierów Coca-Cocli i Philip Morris. Akcje koncernu tytoniowego były najbardziej drożejącymi papierami wchodzącymi w skład indeksu Dow Jones.

Wśród najmocniej przecenionych papierów znalazł się w środę Dinsey Co. Spółka poinformowała, że liczba widzów jej parków tematycznych jest niższa niż oczekiwano. Nie przyniósł oczekiwanych zysków także jej najnowszy film animowany „Planeta Skarbów”.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: popyt na akcje spółek defensywnych nie pomógł