USA: Porażka, ale nie dotkliwa, przemysłu tytoniowego przed sądem

Polska Agencja Prasowa SA
18-08-2006, 08:12

Największy na świecie amerykański przemysł tytoniowy poniósł poważną porażkę przed sądem federalnym w USA, co jednak na razie nie spowoduje dotkliwych dla tej branży skutków finansowych.

Największy na świecie amerykański przemysł tytoniowy poniósł poważną porażkę przed sądem federalnym w USA, co jednak na razie nie spowoduje dotkliwych dla tej branży skutków finansowych.

Sędzia amerykańskiego sądu okręgowego w Waszyngtonie Gladys Kessler orzekła w czwartek późnym wieczorem, że grupa koncernów tytoniowych w swej polityce marketingowej naruszyła prawo. Przyznała jednak, że nie można jej za to skazać na finansowanie wielomiliardowej kampanii antynikotynowej, jak domaga się tego rząd USA.

Według orzeczenia sądu, nie ma co do tego wątpliwości, że palenie powoduje liczne choroby i jest często przyczyną śmierci.

"Palenie paapierosów powoduje choroby, cierpienia i śmierć. Pomimo wewnętrznego uznawania tego faktu, pozwani publicznie przez całe dziesięciolecia zaprzeczali im publicznie, bagatelizowali i minimalizowali ryzyko związane z paleniem" - stwierdzono w liczącym 1653 strony orzeczeniu.

Zgodnie z wyrokiem sądu, w przyszłości z pudełek papierosów muszą zniknąć określenia jak na przykład "light" (lekki) czy "low tar" (niska zawartość substancji smolistych), stosowane głównie dla celow reklamowo - marketingowych i wprowadzające w błąd palaczy, liczących na zdrowotną taryfę ulgową.

Zaskarżona grupa producentow papierosów, w której jest m.in. tytoniowy gigant Philip Morris, zapowiedziała złożenie apelacji od wyroku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / USA: Porażka, ale nie dotkliwa, przemysłu tytoniowego przed sądem