USA: Porozumienie z Rosją w sprawie członkostwa w WTO możliwe w tym roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2005, 08:59

USA uważają za możliwe podpisanie w tym roku z Rosją porozumienia w sprawie jej członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformował w poniedziałek główny amerykański negocjator do spraw handlu Robert Zoellick po spotkaniu z rosyjskim ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Giermanem Griefem w Zurychu.

USA uważają za możliwe podpisanie w tym roku z Rosją porozumienia w sprawie jej członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformował w poniedziałek główny amerykański negocjator do spraw handlu Robert Zoellick po spotkaniu z rosyjskim ministrem rozwoju gospodarczego i handlu Giermanem Griefem w Zurychu.

Aby wstąpić do liczącej obecnie 148 krajów członkowskich WTO, jednej z najbardziej wpływowych organizacji gospodarczych na świecie, i dokonać w ten sposób kroku uważanego za niezbędny przy modernizacji rosyjskiej gospodarki, Moskwie pozostały do zawarcia umowy z USA i Japonią.

"Mieliśmy dziś wspaniałe spotkanie. Jeśli utrzymamy ten impet, będziemy mogli osiągnąć dwustronne porozumienie o akcesji jeszcze w tym roku" - powiedział Zoellick po ośmiogodzinnych rozmowach, dużo dłuższych niż przewidywano.

Grief także był optymistą, mówiąc, że umowa ze Stanami Zjednoczonymi otworzyłaby Rosji drogę do przystąpienia do WTO na ministerialnej konferencji w grudniu w Hongkongu. 

Zoellick podkreślił, że dokonano postępu w najbardziej znaczących obszarach, tych, które sprawiały najwięcej trudności - jak handel wyrobami rolnymi, przemysłowymi, usługi, a zwłaszcza sektor bankowy i ubezpieczeniowy.

Spotkanie Zoellicka z Griefem, pierwsze od miesięcy, odbyło się w trzy tygodnie po szczycie Bush-Putin, na którym kwestie wejścia Rosji do WTO były priorytetem.

Zoellick i Grief mają spotkać się w marcu lub kwietniu, aby przedyskutować pozostałe problemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane