1933: USA rozpoczynają rozwód ze złotem

To był koniec epoki. Decyzja obu izb Kongresu w 1933 r. uchyliła obowiązujące od 1879 r. prawo wierzycieli do domagania się zapłaty w złocie. Przywilej stanowiący jeden z filarów polityki monetarnej USA nie wytrzymał wielkiego kryzysu lat 30.

Zgodnie z keynesowską teorią ekonomiczną, jednym ze sposobów walki z kryzysem gospodarczym jest nadmuchanie podaży pieniądza, co możliwe było dzięki utrzymaniu zapasów złota Rezerwy Federalnej. Podobny ruch miał miejsce w Wielkiej Brytanii w 1931 r., co zostało zauważone za Oceanem i stanowiło jeden z postulatów kampanii wyborczej Franklina D. Roosevelta. Moratorium na obowiązujące od pół wieku prawo przywódca USA podpisał wkrótce po objęciu urzędu w marcu 1933 r.

Aby zwiększyć zapasy kruszcu, 5 kwietnia Roosevelt nakazał wszystkim Amerykanom wymianę w Rezerwie Federalnej w ciągu trzech tygodni całego posiadanego bilonu, sztabek i certyfikatów o wartości większej niż 100$ po cenie 20,67$ za uncję. W ten sposób do 10 maja skarb wzbogacił się o 300 milionów dolarów w złocie i 470 milionów dolarów w wartości certyfikatów. Kolejnymi działaniami było zniesienie prawa do żądania zapłaty zobowiązań w kruszcu oraz podniesienie w kolejnym roku rządowej ceny złota do 35$ za uncję. W ten sposób wartość zapasów została podniesiona o 69%, co umożliwiło dalszy druk pieniądza.

Dopełnieniem rozpoczętego w 1933 r. rozwodu dolara ze złotem był akt Richarda Nixona z sierpnia 1971 r. o zakończeniu powiązania waluty z kruszcem. Aż do tego roku obowiązywała rządowa cena 35$ za uncję. Oznaczało to koniec wprowadzonego niemal trzy dekady wcześniej systemu z Bretton Woods. Trzy lata później prezydent Ford podpisał akt ponownie umożliwiający Amerykanom prywatne zakupy kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / 1933: USA rozpoczynają rozwód ze złotem