USA: Posiadanie domów najmniej rozpowszechnione od 25 lat (WYKRES DNIA)

Choć właścicieli domów jest w USA najmniej od 25 lat, to jednak ta tendencja może wkrótce zacząć się odwracać, przewidują specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Reuters.

Wskaźnik posiadania domów w USA (linia niebieska) oraz ten sam wskaźnik po sezonowej rewizji
Zobacz więcej

Wskaźnik posiadania domów w USA (linia niebieska) oraz ten sam wskaźnik po sezonowej rewizji Administracja USA

Odsetek Amerykanów, którzy są właścicielami nieruchomości, spadł w pierwszym kwartale po korekcie do 63,8 proc., wynika z danych Departamentu Handlu. To aż o 5,6 punktu procentowego mniej niż w szczycie z 2004 r., kiedy nieruchomości posiadało 69,4 proc. Amerykanów, i najmniej od 25 lat, zauważa Reuters na stronie internetowej. Ta negatywna tendencja, która jest skutkiem ostatniego kryzysu na rynku nieruchomości, ma szansę wkrótce się odwrócić. Wszystko dzięki rosnącej liczbie samodzielnych gospodarstw domowych. W pierwszych trzech miesiącach roku było o 1,5 mln więcej niż przed rokiem, do czego przyczyniła się poprawa na rynku pracy dla młodych ludzi.


Wskaźnik posiadania domów w USA (linia niebieska) oraz ten sam wskaźnik po sezonowej rewizji. Źródło: Administracja USA.

- Długo oczekiwany zwrot w dynamice liczby gospodarstw, wynikający z wyprowadzania się młodych ludzi z domów rodziców, powinna w najbliższych latach znacząco wesprzeć branżę budowlaną – komentował w wypowiedzi dla Reutersa Ed Stansfield, główny ekonomista ośrodka Capital Economics.

Budownictwo, wraz z konsumpcją, będzie w tym roku motorem napędowym amerykańskiej gospodarki, dodaje Steve Blitz, główny ekonomista ITG Investment Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, reuters.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Posiadanie domów najmniej rozpowszechnione od 25 lat (WYKRES DNIA)