USA potrzebują funduszu będącego przeciwwagą dla inwestycji Chin na świecie

  • DI
opublikowano: 14-11-2018, 07:03

Kongres USA powinien utworzyć fundusz, z którego środki byłyby przeznaczone na przeciwdziałanie inwestycjom strukturalnym Chin w krajach rozwijających się, za pomocą których Pekin "eksportuje model autorytarnej władzy" - głosi raport parlamentarnej komisji.

Opublikowany w środę dokument stworzyła powołana przez Kongres komisja ds. oceny sytuacji gospodarczej i bezpieczeństwa w relacjach USA-Chiny (US-China Economic and Security Review Commission). Jej zadaniem jest monitorowanie bezpieczeństwa narodowego USA w kontekście relacji handlowych tego kraju z Państwem Środka.

W raporcie wspomniana jest lansowana przez Pekin inicjatywa Pasa i Szlaku, która ma ożywić handel międzynarodowy poprzez budowę i modernizację infrastruktury transportowej łączącej Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki.

Zdaniem komisji Chiny wykorzystują ten wielki projekt do "zachęcania i umacniania autorytarnych podmiotów za granicą", a także do eksportowania "standardów zastosowania technologii" mogących zagrozić amerykańskim firmom i rynkowi na całym świecie.

Inicjatywa Pasa i Szlaku jest również wykorzystywana przez Chiny jako uzasadnienie chińskiej obecności wojskowej w niektórych krajach uczestniczących w tym przedsięwzięciu - zaznaczono.

Autorzy raportu rekomendują więc utworzenie przez amerykański Kongres specjalnego funduszu wsparcia dla krajów rozwijających się, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku, w dziedzinach takich jak łączność cyfrowa, infrastruktura i zaopatrzenie w energię.

Komisja ostrzega również przed rosnącym znaczeniem Chin w zakresie technologii bezprzewodowej 5G oraz przed mnogością urządzeń podłączonych do internetu, które mogłyby zostać wykorzystane do przeprowadzenia cyberataku.

"Uzależnienie amerykańskich przedsiębiorstw komunikacyjnych od chińskiego importu budzi poważne obawy co do łańcucha dostaw w kontekście bezpiecznego zastosowania kluczowej amerykańskiej infrastruktury telekomunikacyjnej następnej generacji" - podkreślono.

Zaniepokojenie USA potencjalnymi atakami hakerskimi i cyberszpiegostwem ze strony Chin sprawiło, że chińscy giganci branży telekomunikacyjnej - Huawei Technologies Corp i ZTE Corp - musiały ograniczyć swoją działalność w Stanach Zjednoczonych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane